V této dramatické době se v rodinách a komunitách Hnutí fokoláre množí projevy solidarity, ochoty pomoci a otázky, co můžeme jako Dílo Mariino ve světě a konkrétně v České republice dělat.
Řada lidí se připojuje k mezinárodním modlitbám za Ukrajinu (každý čtvrtek od 19:30 https://www.youtube.com/playlist?list=PLp2eJP9xxuaoqDnTrkiTB7p-BPibfOEac). Hnutí fokoláre po celém světě zve též ke chvilce ticha a modlitby za mír zvané „time-out“ (vždy v poledne místního času).
Z České republiky
Záhy po vypuknutí válečného konfliktu byla i v rámci Hnutí fokoláre zahájena sbírka finančních prostředků. Příspěvky lze i nadále zasílat na konto humanitární pomoci, na účet 474026843/0300 s variabilním symbolem 557, zpráva pro příjemce UKRAJINA.
Jaroslava Malíková a Jiří Kratochvíl, spoluzodpovědní za Dílo Mariino v České republice, napsali: „Je také velmi důležité vést dialog s lidmi všech národností, víme, že záleží na osobním svědectví, nenechejme vzrůstat nenávist…“
Nabídka pomoci uprchlíkům je velmi dobře koordinována na celostátní úrovni. Proto Hnutí fokoláre neorganizuje a nekoordinuje pomoc samo, ale skrze své členy se přidává lokálně k akcím tam, kde žijí. I pražské Centrum Mariapoli, v těsné spolupráci s městským úřadem ve Vinoři, poskytlo dočasné ubytování skupině ukrajinských uprchlíků.
Ludmila Bukovanská, ředitelka Centra Mariapoli, po týdnu od příjezdu prvních osob vypráví: „V sobotu 5. března přes spolek Znakovárna se přijely ubytovat první tři rodiny neslyšících a postupně přibyly ještě další dvě – celkem 18 lidí. Kromě nich jsme poskytli dočasný domov do Velikonoc také dalším maminkám s dětmi. V současné době zde máme 30 lidí, dalších osm již našlo domov jinde.
Díky spolupráci s městským úřadem se jim denně poskytuje teplý oběd ve škole nebo v restauraci, místní pekárna jim dává chléb zdarma.
Zapojují se dobrovolníci z Hnutí, někdy přinesou upečenou buchtu, perou prádlo, z peněžních darů nakupujeme jídlo na snídaně nebo večeře. Jedné neslyšící paní jsme svěřili rozdělování potravin jednotlivým rodinám. Ubytovaní se rádi zapojili do úklidu. S neslyšícími komunikujeme převážně přes mobil a překladače. Vyžaduje to od nás větší trpělivost, ale jsme rádi, že jim můžeme být nablízku v jejich těžké situaci. Také se snažíme přemýšlet, s kým je seznámit, aby postupně nacházeli nové přátele. Právě teď se mi jedna neslyšící žena svěřila, že jí dnes na Ukrajině zemřela maminka.“
Z Ukrajiny
Fokoláre na Ukrajině bylo založeno v květnu 2019, ale komunity Hnutí již v zemi existovaly. Dnes jsou členové Hnutí různého věku v Mukačevu, Užhorodu, Storožnici, Lvově, Kyjevě a okolí. Ženské fokoláre se nacházelo v Kyjevě. Fokolarínkám se podařilo přesunout do západní části Ukrajiny, odkud se snaží povzbuzovat ostatní a pomáhat jim. Jedna z nich, italská fokolarínka a učitelka, vypráví o jejich životě ve válečné oblasti:
„V tomto dramatickém okamžiku nás podporuje víra a láska, která k nám přichází z celého světa prostřednictvím zpráv, telefonních hovorů a modliteb. Všem bychom rádi poděkovaly. Dávají nám sílu a naději, že nám Bůh dá zázrak pokoje.
Jako komunita Hnutí fokoláre i tuto bolestnou chvíli prožíváme společně. Uvědomujeme si, že můžeme naslouchat tomu, kdo je vedle nás, sdílet jeho strach a obavy a snažit se okamžik za okamžikem pochopit, co je nejlepší udělat.
Jsme tady na Ukrajině. A to je pro nás velmi důležité. Neutekly jsme. Chceme žít a zůstat v této zemi.“
Z Polska
V Hnutí fokoláre v Polsku byl ustaven tým pro koordinaci pomoci uprchlíkům z Ukrajiny „Focolare Help“.
V citadele Mariapoli Fiore, formačním centru Hnutí, byly přivítány první rodiny. K polovině března zde bylo přijato dvanáct dospělých a jedenáct dětí. Během krátké doby jsou očekáváni další dospělí i děti. Obyvatelé citadely svou pomoc nabízejí také při přípravě aktivit pro děti přijaté v okolí.
Zdroj: Nové město 3/2022